Systemy mocowania spławika do odległościówki…

Opublikowano przez

Mocowanie spławika w odległościówce to bardzo szeroki temat. W najprostszym skrócie metody połowu odległościówką dzielimy na dwa typy, połów z waggglerem lub sliderem.

O połowie z wagglerem, mówimy gdy spławik jest umiejscowiony nieruchomo na żyłce, np. przy pomocy systemu stonfo (zdjecie po lewej). Wówczas grunt na jakim łowimy jest mniejszy niż 3,5m, a zarzuty z powodu wysoko ustawionego spławika są zdecydowanie bliższe.

Slider to przelotowy spławik zawieszony na systemie wykorzystującym teflonowe koraliki do przesuwania się po żyłce. Pozawala on nam niemal na nieograniczone zwiększanie gruntu oraz dalsze zarzuty, ponieważ spławik przy wyrzucie znajduje się przy dociążeniu.

Obie metody są równie popularne na zachodzie Europy stosuje się w nich te same spławiki jedynie system mocowania dostosowuje się odpowiednio do łowika, ukształtowania brzegu, dna czy pogody.

Inna metodą jest tzw. mix gdy mocujemy jako przelotowy spławik do bolonki lub kanałowy wówczas wykorzystujemy do tego specjalne gumowe adaptery na drucik spławika zakończone oczkiem krętlika.

Jeśli o mnie chodzi to nie stosowałem nigdy mix’a. A do połowu najczęściej korzsytam z systemu Browning lub Stonfo dla połowu Sliderem. Dodatkowo montuje stoper nitkowy np. produkcji Jaxon wraz z koralikiem. Zdjecia systemów ponieżej:

W przypadku połowu wagglerem wykorzystuje systemy proste lub łamane firmy Cralusso, Bardzo cenie sobie system Stonfo jednak biała, plastikowa końcówka niszczy żyłke, a producent w kompletach do systemu dostarcza na 3 adaptery 3 koncowki biale i 3 czarne. W Cralusso są to gumowe i przeźroczyste nakłdaki co ułatki im maskowanie pod wodą. Dodatkową zaletą jest cena zestawy Stonko wystepują w mojej okolicy w cenie 3szt za 15zł a Cralusso 3szt po 10-12zł. Zdjecia systemów Cralusso ponizej:

Inne firmy produkuje, także swoje ststemy, np. Jaxon, Sensas, Cormoran jednak z ich jakości wykonania oraz użytkowania nie byłem zadowolony. Do tej pory od 3 sezonów nie udało mi się uszkodzić ani zniszczyć żadnego z systemów Stonfo ani Cralusso więc uważam, że warto zainwestować większą kwotę przy tak dużej trwałości. Poniżej prezentuje galerie systemów mocowania innych producentów.

2 comments

  1. “Systemy mocowania spławika do odległościówki
    Na ryby, nowości wędkarskie 2012” was a superb posting, can’t wait to look at much more of your articles.

    Time to spend several time on-line lol. Thanks for the post ,Fernando

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s